Siz değerli müşterilerimizin hayatını kolaylaştıracak bazı püf noktaları derledik.

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar ?

Mürekkep lekesini , özellikle kurumuş mürekkep lekesini çıkarmak o kadar kolay bir işlem değildir. Ancak imkansız da değil. Bu işlem için biraz SIVI DETERJAN kullanabilirsiniz. Sıvı deterjanı lekenin üzerine döküp bir süre bekledikten sonra elinizle dağıtın. Küçük bir peçete yardımıyla silerek lekeyi iyice ovalayın. Tamamen çıkması için bunu birkaç kez tekrarlayın.

Mum Lekesi Nasıl Çıkar ?

Mum lekesini kumaş üzerinden çıkarabilmek için öncelikle ucu küt olan bir bıçak yardımıyla biraz kazıyın. Büyük parçaları bu şekilde çıkarabilirsiniz. Kalan lekeleri ise lekenin üzerine koyacağınız kağıt peçetenin üzerinden sıcak ütü ile geçtiğinizde mum lekesinin kağıda çıktığını görebilirsiniz.

Pas Lekesi Nasıl Çıkar ?

Pas lekesi giyisilerinizden kolay çıkmayacakmış gibi görünen inatçı lekelermiş gibi görünse de bunun doğal bir yolu var. Öncelikle lekenin üzerine limon sıkın. Limonu da üzerine sürebilirsiniz. Bir süre güneşte kurutun. Eğer hala leke varsa birkaç kez daha aynı işlemi uygulayın. Sonrasında ılık su ile durulayın. Bu kadar…

Yağ Lekesi Nasıl Çıkar ?

Yağ lekesini çıkarmanın en bilindik yolu üzerine tuz dökmektir. Tuz yağı emerek kumaştan çıkaracaktır. Diğer bir yöntem ise leke çıkarıcı kullanmak. Bir miktar leke çıkarıcı deterjanı lekenin üzerine uygulayın. Bir süre sonra durulayın.

Oje Lekesi Nasıl Çıkar ?

Oje lekesini çıkarmanın en kolay yolu ASETON kullanmaktır. Asetonu bez veya pamuğun üzerine dökün. Çok fazla bastırmadan lekeli bölümü silin. Tamamen çıkmadıysa bu işlemi birkaç kez daha tekrarlayın.

Çay Lekesi Nasıl Çıkar ?

Çay lekesi olan kumaşı öncelikle soğuk su ile durulayın. Ters çevirin. Bir kabın içerisine su ve limon suyu karışımı hazırlayarak bu karışımı bir bez yardımı ile lekenin üzerine sürün. Sonra çamaşır makinasına atabilirsiniz.

Kahve Lekesi Nasıl Çıkar ?

Herhangi bir kapta su ve sirke karışımı hazırlayın. Lekeli kumaşı bu suyun içerisinde bir süre bekletin. Bekleme sonrası bastırmadan biraz ovalayın. Suyun lekeye işlemesini sağlayın. Daha sonra ılık su ile durulayın.

Uhu Lekesi Nasıl Çıkar ?

Giyisileriniz veya herhangi bir kumaşa uhu bulaşmışsa lekenin olduğu yere bol miktarda elma sirkesi dökebilirsiniz. Elma sirkesini döküp bir bez ile silin ve durulayın. Bir başka yöntem de limon kolonyası ile lekeli kısmı silmektir.

Japon Yapıştırıcı Lekesi Nasıl Çıkar ?

Japon yapıştırıcısı ellerinize veya bir kumaşa bulaşmışsa sinir bozucu olabiliyor. Ama üzülmeyin. En kolay yöntem aseton uygulamaktır. Asetonu bir pamuk veya bir bez ile bölgeye uygulayın. Bezi biraz bastırarak bölgeyi silin.

Yapışan Sakız Nasıl Çıkar ?

Sakızlar kumaş üzerine yapıştığında sinir bozucu olabiliyor. En kolay yöntemi o bölgeyi soğutmak. Bir bu kalıbı koyarak sakızı yeterince soğutursanız yapışkanlık özelliğini kaybedecek ve parçalar halinde çıkarabileceksiniz.

Kan Lekesi Nasıl Çıkar ?

Kan lekesi en inatçı lekelerdendir. Henüz kan kurumamışsa hemen soğuk su uygulayın. Leke çıkacaktır. Eğer kurumuşsa tuz ve suyu bir macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Bu macunu lekenin olduğu yere uygulayın. Bir sünger yardımıyla iyice silin. Leke çıkacaktır. Bir başka yöntem se diş macunu kullanmak. Diş macununu kan lekesinin olduğu yere sürün. 15-20 dk bekleyin. Bir bez yardımıyla macunu çıkarın.

Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar ?

Tükenmez Kalem lekesini çıkarmak için çamaşır suyu veya beyazlatıcı özelliği olmayan bir sıvı deterjan kullanın. Bir bardak suya deterjanı döküp bir bez veya peçete yardımıyla lekenin olduğu bölgeye bastırın.

Şarap Lekesi Nasıl Çıkar ?

Şarap lekesi – eğer kırmızı şarapsa bir miktar beyaz şarap kullanabilirsiniz. Beyaz şarap uyguladıktan sonra su ile durulayın. Bir başka yöntem ise soda kullanabilirsiniz. Soda veya tuzu lekeli bölgeye dökerek bir süre bekleyin.

Boya Lekesi Nasıl Çıkar ?

Öncelikle boya olan kumaşı ters çevirin. Lekeli tarafı altta kalacak şekilde temiz ve beyaz bir bez üzerine yatırın. Ters tarafından ılık su ve deterjan uygulayabilirsiniz.

ÖNEMLİ !!

Bu sayfada paylaşılan bilgiler tamamen öneri veya tavsiye olarak verilmiştir. Amacımız siz değerli müşterilerimize evinizde uygulayabileceğiniz birkaç püf nokta bilgisi verebilmektir.